Peiu acuză presiuni asupra AUR pentru votul Guvernului Veștea
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a declarat pe rețelele sociale că președintele Nicușor Dan și PSD exercită presiuni asupra partidului AUR pentru a vota în favoarea Guvernului Veștea. Peiu susține că o astfel de acțiune ar putea duce la „prăbușirea” partidului AUR.
„Nicuşor Dan şi PSD s-au pus în situaţia dificilă de a propune un Guvern care nu poate să treacă de votul Parlamentului. Singura ieşire pe care au găsit-o este de a presa AUR să voteze învestirea Guvernului. Întrebarea logică este: de ce s-ar autodistruge AUR pentru a salva PSD?”, a afirmat Peiu pe Facebook.
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a depus recent lista Cabinetului și programul de guvernare la Parlament, în care se regăsesc nouă miniștri din PSD, cinci din PNL – aripa Veștea și patru independenți.