Bianca Mei-Roșu, Campioană Europeană la Tenis de Masă U21
Bianca Mei-Roșu, sportivă de la LPS „Nicolae Rotaru” și CSM Constanța, a cucerit titlul de campioană europeană la categoria de vârstă sub 21 de ani în proba feminină de simplu la Campionatele Europene de tenis de masă de la Cluj. La doar 19 ani, Bianca a avut un parcurs impresionant, învingând toate cele șapte adversare, cedând doar cinci seturi pe parcursul competiției.
În faza grupelor, Bianca a terminat pe primul loc, obținând victorii clare, inclusiv 4-0 în meciurile contra Eugeniei Sastre (Spania), Veronika Matiunina (Ucraina) și Alexandra Chiriacova (Republica Moldova). În runda eliminatorie, a continuat să impresioneze, învingând-o pe Mille Stoffregen (Danemarca) cu 4-2 în optimi, pe Natalia Bogdanowicz (Polonia) cu 4-0 în sferturi și pe Zuzanna Wielgos (Polonia) cu 4-2 în semifinale.
Finala a fost dominată de Bianca, care s-a impus cu 4-1 în fața slovencei Sara Tokic, aducând astfel o medalie de aur pentru România.
Pe lângă succesul individual, Bianca a obținut și medalia de argint la proba de dublu feminin, alături de Veronika Matiunina. Cele două au reușit să ajungă până în finală, după victorii în optimi și sferturi, dar au cedat în ultimul meci în fața perechii poloneze formată din Anna Brzyska și Zuzanna Wielgos, cu 1-3.
Aceste performanțe subliniază talentul și determinarea Biancăi Mei-Roșu, consolidând astfel statutul școlii de tenis de masă din Constanța pe scena internațională.