Călin Georgescu le transmite un mesaj parlamentarilor înainte de votul de învestitură a Guvernului Veștea
Fostul candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu, a lansat un apel către parlamentari, solicitându-le să nu voteze pentru Guvernul Veștea. Într-un mesaj publicat duminică seară pe Facebook, Georgescu a argumentat că fiecare vot dat Executivului „unui președinte ilegitim este un act de trădare a intereselor României”.
Conform acestuia, „Guvernul propus Bolojan 3 nu este o opțiune politică, ci o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”. Georgescu a subliniat importanța deciziei parlamentarilor, afirmând că trebuie să înțeleagă gravitatea votului pe care urmează să-l exprime.
Mesajul vine cu o zi înainte de votul de învestitură al Guvernului Veștea, programat pentru luni, când audierile miniștrilor vor începe la ora 12, iar votul din plen este programat pentru ora 21.30.