Ecologist, dar cu maşina pe plajă la Vama Veche
Turiștii care se aflau duminică, 22 iunie, pe plaja din Vama Veche au fost martorii unei scene neobișnuite: un șofer a intrat cu mașina, încărcată cu PET-uri și alte recipiente din plastic, direct pe nisip, la câțiva metri de apă.
Autoturismul, înmatriculat în județul Cluj, avea partea din spate plină cu sticle și recipiente goale, ceea ce a stârnit indignarea celor prezenți.
Conform legislației românești privind plajele, accesul, circulația și staționarea autovehiculelor pe plajă sunt interzise, cu excepția vehiculelor de intervenție și a utilajelor de întreținere. Încălcarea acestei reguli poate atrage amenzi substanțiale, în funcție de gravitatea situației.