Lucian Bode critica degradarea PNL
Deputatul PNL Lucian Bode, unul dintre cei cinci liberali cărora li s-a cerut demisia din partid, a declarat că PNL a ajuns mult prea departe în degradarea sa. El a subliniat că, în doar două săptămâni, partidul s-a deteriorat semnificativ, afirmând: „Simbolul care nu mai seamănă cu PNL”.
Bode a împărtășit o reflecție personală pe Facebook, menționând un desen cu sigla PNL primit de la fiica sa, care îi amintea de entuziasmul și încrederea pe care le avea în trecut față de partid. „În doar două săptămâni, partidul a reuşit să se degradeze atât de mult încât simbolul acela al direcţiei ascendente nu mai seamănă deloc cu realitatea de azi”, a adăugat el.
Deputatul a evidențiat ruptura dintre promisiunile făcute oamenilor și realitatea din interiorul partidului, sugerând că deciziile recente reflectă această distanțare. Ultimatumul dat de conducerea PNL celor cinci membri, inclusiv lui Bode, de a părăsi formaţiunea liberală a expirat luni, iar aceștia urmează să fie excluși din partid.