Diana Buzoianu: AUR ar putea susține Guvernul Veștea
Diana Buzoianu, liderul USR și ministrul interimar al Mediului, a declarat că AUR ar putea vota în favoarea Guvernului Veștea, chiar dacă nu își va asuma public acest vot. Într-o intervenție la Digi24, Buzoianu a subliniat lipsa de încredere în partidul condus de George Simion, acuzând negocierile „în spatele ușilor închise”.
„Pentru USR este foarte clar, noi nu vom vota acest guvern. AUR a anunțat că nu va vota în această seară, dar transmite un mesaj că sunt dispuși să negocieze, ceea ce sugerează că ar putea susține guvernul ulterior”, a afirmat Buzoianu.
Întrebată despre posibila susținere a Guvernului Veștea de către AUR, Buzoianu a explicat că se așteaptă ca partidul să evite asumarea costurilor politice ale unei astfel de decizii. „Ar fi fabulos dacă domnul Simion și-ar asuma votul, dar cred că vor evita acest lucru, făcând un teatru ieftin și căutând scuze pentru votul pe care îl vor da”, a adăugat aceasta.
Aceasta a subliniat că abuzurile Guvernului Veștea sunt inevitabile și că președintele României are obligația de a se asigura că guvernele respectă legea, avertizând că „Guvernul Veștea va face abuzuri”.
Diana Buzoianu despre AUR și Guvernul Veștea
Diana Buzoianu, lider al USR, a exprimat îngrijorări cu privire la posibila colaborare a AUR cu Guvernul Veștea. Ea a afirmat că AUR, un partid care s-a poziționat anterior ca anti-sistem, a abandonat acest mesaj și s-a aliat cu sistemul actual.
Buzoianu a subliniat lipsa sa de încredere în AUR, spunând: „Eu sper că pentru români acest lucru să nu se întâmple, pentru că asta e o tragedie. Dar, în același timp, am zero încredere în AUR și cred că un partid care s-a vândut anti-sistem este mână-n mână azi cu sistemul.”
Aceste declarații vin în contextul discuțiilor despre un proiect legislativ, PL-x 326/2024, care a fost blocat de PSD timp de doi ani, dar care ar putea fi susținut de AUR în viitorul apropiat.