PSD ia în considerare amânarea votului pentru Guvernul Veștea
După declarația lui George Simion, liderul AUR, Partidul Social Democrat (PSD) analizează posibilitatea de a amâna votul pentru învestirea Guvernului Veștea, conform informațiilor furnizate de Digi24. Există mai multe opțiuni care ar putea conduce la această amânare.
Una dintre variantele discutate este convocarea din nou a ședințelor birourilor permanente reunite, unde AUR sau PSD ar putea propune amânarea votului, având astfel șansa de a obține o majoritate. O altă posibilitate este ca, în plenul de diseară, să nu fie suficienți parlamentari prezenți pentru a asigura cvorumul necesar, care este de minimum 233 de voturi. AUR a anunțat deja că nu va participa la vot.
Dacă se va ajunge la o amânare a cvorumului, este de așteptat ca negocierile dintre AUR și PSD să continue, așa cum a cerut George Simion. Acesta a solicitat negocieri publice, în cadrul cărora Adrian Veștea să solicite voturile AUR.
În cazul în care Adrian Veștea constată că nu are suficiente voturi, el ar putea decide să-și depună mandatul la președintele României, ceea ce ar conduce la o nouă căutare a unui premier din partea lui Nicușor Dan. Această situație ar putea genera noi consultări din partea președintelui României.
În plus, PNL a propus două scenarii: PSD ar putea să-și asume guvernarea, iar PNL să voteze noul Executiv, sau guvernarea ar putea fi oferită partidelor de dreapta, cu PSD votând în această configurație. Există și posibilitatea ca președintele să nu mai organizeze consultări, ceea ce ar putea provoca nemulțumiri în rândul partidelor parlamentare.