În data de 22 iunie, Consiliul Local Cernavodă a avut o ședință extraordinară, în care s-a discutat despre nominalizarea unui nou viceprimar. Aceasta a fost o măsură necesară după ce Cătălin Apostol a fost destituit din funcție prin votul consilierilor.
În cadrul ședinței, Petru Moraru, un membru al USR, a fost propus pentru postul de viceprimar și a fost ales cu 14 voturi „pentru”. Cătălin Apostol, reprezentant al AUR, a părăsit sala înainte de exprimarea votului. De asemenea, din partea AUR, Adrian Mîrșu a votat pentru Moraru.