Dominic Fritz: USR e gata să facă echipă într-un guvern minoritar
Preşedintele USR, Dominic Fritz, subliniază necesitatea urgentă a consultărilor „transparente” în urma respingerii Guvernului Veştea de către Parlament. El afirmă că USR este pregătit să colaboreze într-un guvern minoritar, menționând că este esențial să existe o echipă dedicată reformelor care să îmbunătățească viața cetățenilor.
„După haosul iresponsabil al acestor zile, avem nevoie urgent de consultări transparente, fără surprize și fără înțelegeri sub masă. USR este gata să facă echipă pentru români într-un guvern minoritar,” a declarat Fritz pe Facebook. El critică atitudinea celor care au încercat să obțină voturile necesare pentru învestirea Guvernului, dar s-au umilit în faţa extremiștilor, demonstrând dispreț față de cetățeni.
„După şase ani ca primar al Timişoarei, ştiu că este nevoie de echipă dacă vrem să facem dreptate. Nu ne trebuie discursuri care sună bine, ci gesturi care repară. Miniştrii USR au dovedit că se poate,” a adăugat liderul USR.