Avertismentul lui Petrișor Peiu către partide și Nicușor Dan
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a transmis marți un mesaj clar pe rețelele sociale, subliniind că „a trecut vremea politicienilor combinatori” și avertizând partidele, inclusiv pe președintele Nicușor Dan, să nu ignore opoziția. El a subliniat că, în caz contrar, „vor pierde și guvernarea viitoare”.
Peiu consideră că politica românească necesită „limpezime, profunzime şi onestitate”. El a afirmat că „criza politică este mult mai amplă decât a anticipat-o oricine” și va persista până în 2028 sau până la alegerile anticipate, care sunt mai aproape ca niciodată. În acest context, el a accentuat că majoritățile politice trebuie să fie „punctuale şi transparente” și că au trecut vremurile aranjamentelor de culise și a cumpărării de voturi.
„Dacă Nicușor Dan sau partidele PSD, PNL, UDMR şi USR vor continua să ignore și să jignească opoziția, vor pierde nu doar alegerile sau guvernarea viitoare, ci și orice urmă de aparență democratică”, a concluzionat Peiu.