Prognoza ANM pentru perioada 22 iunie – 20 iulie
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță că, în următoarele patru săptămâni, temperaturile vor fi peste normalul perioadei, iar precipitațiile vor fi deficitare pe întreg teritoriul României.
Temperaturi și precipitații în săptămânile următoare
În săptămâna 22-29 iunie, valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice perioadei, cu abateri pozitive mai accentuate în vest, nord-vest și centru. Deși regimul pluviometric va fi local excedentar în sud-vest, în restul regiunilor va fi deficitar, în special în nord.
Între 29 iunie și 6 iulie, temperaturile medii vor continua să depășească normalul climatologic în toate regiunile, cu un deficit de precipitații la nivel național, mai pronunțat în nord, centru și la munte.
În săptămâna 6-13 iulie, ANM estimează din nou valori termice peste cele normale pentru această perioadă în întreaga țară, iar regimul pluviometric va rămâne deficitar, în special în zonele montane.
În ultima săptămână, 13-20 iulie, temperaturile vor continua să depășească valorile specifice perioadei, iar cantitățile de precipitații sunt estimate să fie apropiate de normalul climatologic în majoritatea regiunilor.