George Simion și Șah-Matul Politic
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a comentat recent despre impactul pe care George Simion l-a avut asupra votului pentru învestirea guvernului Veştea. Întrebat cui i-a dat şah-mat George Simion, Hunor a răspuns că „tuturor” și a subliniat că, până în ultima clipă, Simion a menținut tensionate așteptările celor care își doreau votul.
„Unii aşteptau să treacă guvernul, alţii, din alte motive. Trebuie să recunoşti când primeşti şah-mat. Asta s-a întâmplat. Până în ultima clipă, a jucat şi a ţinut, mai ales pe cei care aşteptau voturile lor, într-o oarecare tensiune”, a declarat Kelemen Hunor.
De asemenea, Hunor a menționat că, în opinia sa, Adrian Veştea nu ar fi trebuit să răspundă pozitiv la chemarea preşedintelui AUR. În plenul reunit de luni seară, el a recunoscut talentul lui George Simion, afirmând: „Felicitări, George Simion, ai dat şah şi mat!” și a precizat că parlamentarii UDMR vor părăsi sala și nu vor exprima votul.