Farul Constanța a oficializat al treilea transfer al verii
Mijlocașul defensiv francez Tony Njike a semnat un contract pe două sezoane cu echipa Farul Constanța. Aceasta este a treia achiziție a alb-albaștrilor în această vară, după ce au anunțat anterior venirea lui Eddy Sylvestre și împrumutul fundașului Ionuț Cercel de la FCSB.
În vârstă de 28 de ani, Tony Njike a evoluat ultima dată în liga a treia din Franța, unde a fost căpitanul echipei Quevilly – Rouen Metropole, având 51 de meciuri și 5 pase decisive. De asemenea, el a mai jucat în Superligă pentru FC Argeș în sezonul 2022/2023, reușind 37 de apariții și 4 pase decisive.
Născut la Paris, Tony a început cariera sa la echipa secundă a lui Bordeaux, având ulterior experiențe la Ajaccio, Cholet și Chateauroux. El va debuta în tricoul alb-albastru în cadrul amicalului cu echipa bulgară Fratria Varna, programat sâmbătă, la ora 17:30, la baza sportivă a Academiei Hagi de la Ovidiu.
Sursă foto: Farul Constanța