Radu Miruță propune carantină politică pentru PSD
Ministrul interimar al Apărării și deputatul USR, Radu Miruță, a declarat că soluția pentru criza politică actuală este formarea unui guvern minoritar PNL-USR-UDMR, însoțit de o perioadă de carantină pentru PSD. Această carantină ar permite partidului să reflecteze asupra situației în care a adus România și să își schimbe direcția, demonstrând că poate reveni în coaliție ca un partid reformat și responsabil.
Miruță a subliniat că PSD a obținut prea puține voturi și este prea blamat public pentru a forma un guvern de unul singur. El a adăugat că este necesar să se izoleze AUR de zona de decizie, pentru a asigura un parcurs pro-european al țării, subliniind că un guvern monocolor PSD ar depinde de negocieri săptămânale cu AUR.
„Niciodată oboseala nu poate fi o justificare pentru a lăsa țara doar pe mâna PSD. Este esențial să nu transformăm această situație într-un experiment pe seama soartei românilor”, a declarat Miruță.
În aceeași notă, președintele USR, Dominic Fritz, a confirmat că USR nu va susține un guvern în care să fie implicat PSD, fiind deschis la formarea unui guvern minoritar alături de PNL și UDMR.