Conducerea PSD în ședință pentru asumarea guvernării
Biroul Permanent Național al PSD se va reuni astăzi la ora 12:00 pentru a discuta despre posibilitatea formării unui Guvern PSD. Social-democrații iau în considerare un guvern minoritar și urmează să decidă ce mandat de negociere va primi Sorin Grindeanu în discuțiile cu celelalte partide.
Conducerea PSD a decis că nu va face înțelegeri cu Ilie Bolojan și își dorește „autonomie totală pe programul de guvernare” în cazul în care se ajunge la formarea unui astfel de Executiv. De asemenea, social-democrații nu exclud discuțiile cu PNL sau UDMR pentru conturarea unei majorități care să sprijine noul guvern.
Sorin Grindeanu a afirmat că partidul său își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier, și a subliniat necesitatea ca un nou guvern să intre rapid în funcție. Președintele Nicușor Dan a indicat că varianta discutată este un guvern minoritar, care să beneficieze de un acord parlamentar de sprijin agreat anticipat.
Președintele a invitat partidele să poarte negocieri pentru a stabili acordul parlamentar și să propună o variantă de Executiv.