„Mi s-a terminat oxigenul”: Povestea supraviețuirii lui Dawa Sherpa pe Everest
Dawa Sherpa, un alpinist nepalez în vârstă de 57 de ani, a reușit să supraviețuiască timp de o săptămână singur pe Everest, dintre care trei zile în adâncurile unei crevase. Acesta a povestit despre condițiile extreme și dificultățile întâmpinate în cei mai înalți munți din lume.
„Sunt foarte fericit că m-am întors, am crezut că o să mor acolo”, a declarat Dawa Sherpa pentru AFP. El se află acum în recuperare la Kathmandu, alături de familia sa, după ce a fost găsit pe 4 iunie, aproape de tabăra de bază a Everestului (8.849 de metri).
Dawa, poreclit „Hillary” după legendarul alpinist Edmund Hillary, lucra ca bucătar în Tabăra 2. Angajatorul său i-a cerut să-l înlocuiască pe un alt șerpaș, deși nu ajunsese niciodată pe vârful Everest. Pe 28 mai, Dawa a urcat până la zona „Balcony”, la aproximativ 8.400 de metri altitudine, dar s-a retras în Tabăra 4, împreună cu alți alpinști. Ultima persoană care l-a văzut a fost Chris Thrall, care se afla la 7.900 de metri.
Dawa a explicat că, din cauza lipsei de oxigen, a decis să rămână în urmă și le-a spus colegilor să continue fără el. „Dar, când mi s-a terminat oxigenul, nu mai puteam să-mi mișc nici mâinile, nici picioarele. Așa că am rămas agățat în coardă vreo jumătate de oră”, a adăugat el.
Singur și epuizat, a găsit un cort unde a găsit niște tăiței, pe care i-a mâncat pentru a-și recăpăta energia înainte de a coborî la Tabăra 3, unde a petrecut o noapte în mijlocul unor vânturi asurzitoare. „Am încălzit niște apă și am pregătit puțin terci de ovăz”, a spus el.
A doua zi, Dawa a reușit să ajungă la Tabăra 2, dar toți ceilalți alpiniști plecaseră deja. În încercarea de a ajunge la tabăra de bază, a căzut într-o crevasă în zona cascadei de gheață Khumbu, una dintre principalele dificultăți ale traseului. „Am alunecat și am căzut de pe o scară, iar acolo am rămas atârnat o lungă perioadă de timp”, a relatat el, menționând că avea un rucsac de 28 de kilograme care conținea opt butelii goale de oxigen.
„Mi s-a terminat oxigenul”: Povestea lui Dawa Sherpa pe Everest
Dawa Sherpa, un șerpaș experimentat, a reușit să supraviețuiască pe Everest timp de o săptămână, în ciuda condițiilor extreme. După ce a căzut într-o crevasă, el a rămas blocat și a fost nevoit să se descurce fără oxigen și fără ajutor.
În timpul celor șase zile de izolare, Dawa a găsit ciocolată înghețată și cafea liofilizată în buzunare, care l-au ajutat să supraviețuiască. „N-aveam apă caldă, aşa că am spart nişte gheaţă ca să-mi umezesc gura”, a explicat el.
Pe 3 iunie, el a auzit zgomotul unui elicopter, dar nu a reușit să-l vadă. După două nopți petrecute în crevasă, Dawa s-a întrebat dacă va supraviețui. „M-am întrebat dacă voi trăi sau voi muri, sperând doar că cineva va veni să mă salveze”, a mărturisit el.
Într-un moment neașteptat, o avalanșă a umplut crevasa cu zăpadă, oferindu-i șansa de a se târî spre ieșire. „A fost foarte greu, mi-a luat cel puţin o oră”, a spus el, adăugând că la momentul în care a ajuns la suprafaţă, a simțit că va supraviețui.
După ce a reușit să iasă din crevasă, Dawa a găsit o coardă pe care a urmat-o, ajungând la tabăra de bază. Acolo, pe 4 iunie, a fost descoperit de echipa Sagarmatha Pollution Control Committee, care îndepărtează deșeurile de pe Everest. „Am fost foarte fericit să-i văd, atunci mi-am dat seama că voi supravieţui”, a declarat el.
Dawa a fost evacuat cu elicopterul la Kathmandu, unde a primit tratament pentru degerături, deshidratare și o fractură de femur. Supraviețuirea sa a stârnit atât bucurie printre alpiniști, cât și furie în rândul familiei sale și al comunității himalayene, din cauza incapacității echipelor de salvare de a-l localiza mai devreme. Guvernul a deschis o anchetă în acest caz.
Întrebat dacă va reveni în munți, Dawa a răspuns că nu va mai câștiga existența din alpinism. „Nu mă voi întoarce în munţii înalţi acum, poate doar pentru puţin trekking”, a concluzionat el.