Nicușor Dan: Lupta cu sistemul și provocările reformei
Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, la Gdansk, că a avut o luptă de 20 de ani cu „sistemul”. El a subliniat că „nu poți să te lupți cu sistemul, când ești șeful sistemului”, evidențiind complexitatea situației actuale.
Dan a menționat că misiunea sa este de a reforma sistemul fără a provoca anarhie, afirmând: „Cred că 20 de ani de luptă cu sistemul e o certitudine. Întrebarea este cum putem să reformăm sistemul fără să ducem țara asta în anarhie.”
El a comparat abordările de reformă, preferând „un câine care mușcă” în loc de „un câine care latră”, și a insistat asupra importanței de a avea instrumentele necesare pentru a efectua o adevărată reformă.
Nicușor Dan a subliniat, de asemenea, necesitatea de a menține o linie de demarcație între pro-occidental și anti-occidental, pentru a evita consumarea energiilor în conflicte interne. „Asta am spus-o inclusiv în campanie electorală, când am criticat sistemul”, a adăugat el.
El a reafirmat angajamentul său de a livra promisiunile electorale legate de o „Românie onestă” și a subliniat că acest lucru se poate realiza „în timp și fără să producă anarhie”.