Reacția lui George Simion după acuzațiile Iranului
Președintele AUR, George Simion, a reacționat vehement după ce Iranul a acuzat România de complicitate în războiul declanșat de SUA și Israel împotriva sa. Într-un mesaj postat pe X, Simion a afirmat: „E limpede, ăștia nu se lasă până nu ne împing într-un război”.
Simion a subliniat gravitatea situației, menționând că „Iranul se înfurie cumplit și proferează amenințări la adresa Italiei și a României”. De asemenea, el a criticat reacția autorităților române, exprimându-și dezamăgirea față de atitudinea Ministerului de Externe, care a transmis un mesaj vag referitor la acuzațiile Iranului.
Aceste reacții au fost catalizate de declarațiile purtătorului de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, care a acuzat NATO de „complicitate” în ceea ce a numit „războiul de agresiune ilegal”. În acest context, Simion a concluzionat că România nu trebuie să se lase împinsă în conflict.