Retragerea Rusiei de la Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca
Echipa Rusiei de gimnastică ritmică a anunțat retragerea sa din etapa Cupei Mondiale de la Cluj-Napoca, ca reacție la decizia organizatorilor de a nu permite utilizarea imnului și drapelului Rusiei. Primarul Emil Boc a declarat că, în cazul în care gimnastele ruse vor câștiga, imnul național nu va fi intonat, iar drapelul nu va fi arborat.
Federația Rusă a informat organismele sportive internaționale despre această situație și a considerat-o o „încălcare gravă a regulilor competiției”. Într-un comunicat, aceasta a specificat că echipa rămâne deschisă să participe la competiții care respectă cerințele Federației Internaționale de Gimnastică (World Gymnastics).
Emil Boc a explicat că a acceptat găzduirea competiției în contextul în care gimnaștii ruși erau încă sub efectul sancțiunilor internaționale și puteau participa doar ca sportivi „neutri”. El a subliniat că nu va permite utilizarea simbolurilor naționale rusești, exprimându-și dezacordul față de „simbolurile politice ale unui stat agresor”.
Comitetul Olimpic Rus a reacționat la declarațiile primarului, numind această situație „o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice și a principiului neutralității politice în sport” și a informat Comitetul Internațional Olimpic despre incident.