Dezvăluiri despre negocierile lui George Simion cu PSD
Mohammad Murad, un important membru al AUR, a făcut declarații surprinzătoare privind negocierile liderului partidului, George Simion, cu PSD pentru obținerea unor funcții în guvernul Veștea. Conform spuselor sale, AUR ar fi negociat ministere și funcții în schimbul votului pentru învestirea acestui guvern.
Murad a menționat că a aflat, peste noapte, că ar putea deveni ministru. „Din spusele lui Simion au fost niște negocieri și a zis că au fost de acord să ne dea Senatul”, a declarat el. De asemenea, a precizat că, în dimineața în care au fost discutate aceste aspecte, Simion a afirmat că AUR ar trebui să ceară patru ministere, dintre care el ar fi fost propus pentru Ministerul Economiei, o propunere cu care Murad nu a fost de acord.
În ciuda acestor negocieri, George Simion a declarat public că AUR nu a cerut funcții, dorind să contribuie la depășirea crizei din țară. Murad a adăugat că aceste funcții ar fi fost folosite ca monede de schimb pentru influența în interiorul partidului.
În plus, Murad a evidențiat că majoritatea membrilor AUR nu erau informați despre strategia de vot privind guvernul Veștea, afirmând că „cel puțin 80% din partid nu știau care e linia”. Această lipsă de comunicare a generat nemulțumire în rândul membrilor, care nu erau la curent cu deciziile luate de Simion.
În replică, oficialii AUR au susținut că toate deciziile au fost transparente și comunicate în cadrul Biroului Național al partidului înainte de votul pentru guvernul Veștea.