Întâlnire neașteptată pe un traseu din Muntele Roșu
Vineri, jandarmii prahoveni au intervenit pentru a ajuta doi turiști care au solicitat sprijinul autorităților după ce au dat peste o ursoaică cu doi pui pe un traseu din Muntele Roșu, în apropierea stațiunii Cheia, județul Prahova.
„În urma unui apel la 112, care semnala prezența unei ursoaice cu doi pui pe traseul montan dintre Muntele Roșu și Cabana Ciucaș, jandarmii montani au intervenit pentru prevenirea oricărei situații de risc. Pe traseu, colegii noștri au identificat doi turiști, tată și fiică, pe care i-au însoțit până la parcarea de la Muntele Roșu, unde aveau autoturismul,” au declarat oficialii Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova, conform News.ro.
Intervenția jandarmilor s-a desfășurat fără incidente, iar ursoaica și puii acesteia au fost îndepărtați din zona traseului. Jandarmii le recomandă turiștilor să păstreze distanța față de animalele sălbatice întâlnite în timpul drumețiilor, să nu încerce să se apropie pentru a le fotografia, să nu le hrănească și să apeleze imediat numărul de urgență 112.