Tomac consideră că întâlnirea lui Veștea cu AUR a fost o greșeală de imagine
Eugen Tomac a declarat recent că întâlnirea dintre Adrian Veștea și reprezentanții AUR a fost o greșeală de imagine. În cadrul emisiunii „În fața ta” de la Digi24, Tomac a subliniat că a exclus din start orice dialog cu formațiunea condusă de George Simion, descriind comportamentul acestora ca „joacă fără reguli”. El a afirmat că, din perspectiva sa, o astfel de întâlnire nu era oportună.
„Cred că era mai potrivit să nu aibă loc această întâlnire”, a spus Tomac, subliniind că decizia de a se întâlni cu AUR a fost strict a premierului desemnat, Adrian Veștea. Tomac a subliniat că președintele României, Nicușor Dan, a trasat o direcție clară privind orientarea politică a țării, iar el nu vede de ce președintele nu ar împărtăși această opinie.
„Președintele a trasat niște linii extrem de clare”, a mai declarat Tomac, adăugând că fiecare lider politic își asumă responsabilitatea pentru deciziile sale. El a reiterat că a refuzat orice contact politic cu AUR, afirmând: „Eu, de exemplu, am ales să nu merg să discut cu cei de la AUR”.
Tomac a concluzionat că întâlnirea a fost o alegere personală a premierului desemnat și nu a fost influențată de președinte, subliniind că „nu l-a încurajat sau trimis președintele României pe premierul desemnat să aibă discuții cu cei de la AUR”.