Scăderea Deficitului Bugetar cu Peste 40%
Premierul interimar, Ilie Bolojan, a anunțat că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% în primele cinci luni ale anului, conform execuției bugetare. Aceasta reprezintă o reducere semnificativă, de la 64 de miliarde de lei la 36 de miliarde de lei comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.
Bolojan a subliniat că această ajustare este un semn clar că statul începe să cheltuie mai aproape de capacitățile sale financiare. El a menționat că „Reducerea de peste 28 de miliarde de lei este prima corecție serioasă după ani în care cheltuielile statului au crescut mult peste ceea ce producem.”
O Analogie cu Tratarea unei Boli
Premierul a comparat corecția deficitului cu procesul de tratare a unei boli, afirmând că „în prima etapă a tratamentului poate să-ți fie mai rău”. Bolojan a explicat că acest demers reprezintă „calea spre însănătoșire” și a subliniat importanța menținerii sănătății financiare a statului. „În anii următori, în loc să plătim zeci de miliarde pe dobânzi, vom putea direcționa resursele spre dezvoltare, prosperitate și servicii publice mai bune”, a adăugat el, avertizând că „boala se poate întoarce” în cazul în care se va continua cu populismul, clientelismul și risipa.