Propunerea senatorului Sava pentru funcția de prim-ministru
Senatorul de Constanța, Clement Sava, a propus astăzi ca Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Prea Fericitul Daniel, să fie considerat pentru funcția de prim-ministru al României. Această sugestie vine într-un context de incertitudine politică, caracterizat prin dificultăți în desemnarea unui prim-ministru și negocieri prelungite pentru formarea unui nou guvern.
Clement Sava, viceliderul Grupului PACE Întâi România, a subliniat că Patriarhul Daniel ar putea obține un vot favorabil din partea unei majorități în Parlamentul României. El a menționat că, având în vedere relația tradițională a PSD cu Biserica, suveraniștii dedicați credinței și tradițiilor religioase, și chiar și USR, care a fost prezent la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului, este posibil ca propunerea să fie bine primită.
Senatorul a evidențiat că Patriarhul ar fi singurul candidat capabil să adune o majoritate solidă în Parlament. De asemenea, a făcut apel la reflecție asupra unei soluții inspirate din istoria României, amintind că Patriarhul Miron Cristea a ocupat funcția de prim-ministru în perioada 1938-1939, în contextul unei crize politice profunde.
Clement Sava a subliniat importanța stabilității instituționale, a dialogului și a identificării unei majorități capabile să guverneze, pentru a recâștiga încrederea cetățenilor și a asigura buna funcționare a statului.