Alin Tişe Critică Conducerea PNL: „Ţara are nevoie de guvern”
Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe, a lansat un atac la adresa conducerii Partidului Naţional Liberal (PNL), subliniind necesitatea formării rapide a unui nou guvern. Tişe a declarat că „ţara are nevoie de guvern” și a pus la îndoială logica deciziilor luate de partid.
„Mă întreb: unde se termină logica şi unde începe absurdul? De aproape 50 de zile spun acelaşi lucru: ‘Ţara are nevoie de un guvern. Ţara nu mai poate aştepta. Interesul naţional este prioritar.’ Şi repet zilnic: Ţara are nevoie de guvern. Acum”, a afirmat Tişe. El a adăugat că PNL ar fi trebuit să voteze un guvern, chiar dacă ulterior ar fi dorit să meargă în opoziţie.
Tişe a contestat deciziile recente ale conducerii PNL, întrebându-se de ce a fost sabotată formula de guvern Tomac, care ar fi putut oferi stabilitate. „Dacă interesul ţării era atât de important, de ce nu a fost votat acel guvern?”, a întrebat el. De asemenea, a criticat intenția de a reveni la guvernare alături de USR și UDMR, dar cu sprijinul PSD, spunând: „Nu mai facem alianţe cu PSD, dar avem nevoie de voturile PSD.”
În concluzie, Tişe a subliniat că „orice spirit al nebuniei are o limită” și a cerut PNL-ului să aibă „memorie şi oameni de stat” pentru a răspunde adecvat nevoilor ţării. „Ţara are nevoie de guvern. PNL mai are nevoie şi de memorie şi de oameni de stat”, a încheiat el în postarea sa pe Facebook.