Doi copii găsiți morți într-o mașină din Franța din cauza caniculei
Doi copii, cu vârste de doi și patru ani, au fost găsiți morți luni după-amiază într-o mașină parcată într-o zonă rezidențială din sudul Franței. Anchetatorii suspectează că decesul lor ar fi fost provocat de temperaturile extreme, în contextul în care țara se confruntă cu unul dintre cele mai severe episoade de caniculă din istorie.
Procurorul-șef din Carpentras, Hélène Mourges, a declarat că „cauzele morții urmează să fie stabilite, însă ipoteza caniculei este cea luată în calcul cu prioritate”. Mama copiilor a fost preluată de serviciile de urgență și nu a fost încă audiată.
Pompierii din Franța au anunțat că au găsit „doi copii în stop cardiovascular” după un apel primit în jurul orei 13:20. În prezent, 49 dintre departamentele Franței, adică jumătate din țară, au fost plasate sub incidența unui cod roșu de caniculă, ceea ce reprezintă nivelul maxim de alertă.
Institutul Météo-France a prognozat că ziua de luni a fost „cea mai caldă zi măsurată vreodată de meteorologi în Franța, dintre toate lunile anului”. Valul de căldură actual, care este al doilea din acest an, este descris ca având o intensitate „excepțională”, similară celei din august 2003, care a provocat aproape 15.000 de decese în Franța.
Acest episod tragic subliniază gravitatea condițiilor meteorologice extreme, afectând peste 90% din populația franceză. De asemenea, duminică, 21 iunie, trei persoane în vârstă au murit din cauza căldurii extreme în departamentul Gironde, iar cel puțin 13 persoane s-au înecat în weekendul trecut în Franța.