Evacuarea locatarilor dintr-un bloc din Sectorul 3 al Capitalei din cauza scurgerilor de gaze
Circa 90 de locatari din cele șase scări ale unui bloc din Sectorul 3 al Capitalei au fost evacuați luni după-amiază din cauza unor scurgeri de gaze semnalate la o țeavă conectată la imobil. Reprezentanții Distrigaz Sud Rețele au intervenit și au întrerupt alimentarea cu gaze în zonă, afectând 40 de clienți din trei scări ale blocului.
Incidentul a fost cauzat de o avarie la un branșament al sistemului de distribuție a gazelor naturale, situat pe strada Postăvarului nr. 17. În urma măsurătorilor efectuate, ISU București – Ilfov a confirmat că nu sunt valori depășite, permițând astfel accesul locatarilor în apartamente.
Distrigaz Sud Rețele a anunțat că alimentarea cu gaze naturale va fi reluată în cursul zilei, în jurul orei 19:00. În cazul în care locatarii simt miros de gaze după reluarea alimentării, aceștia sunt rugați să contacteze Centrul de Apeluri și Depanaj Urgențe Gaze și să urmeze măsuri de siguranță, precum aerisirea încăperii și evitarea scânteilor.