Veștea a obținut sprijinul AUR pentru învestirea Guvernului
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a purtat negocieri cu liderul AUR, George Simion, la sediul formațiunii, în urma cărora a anunțat că va solicita votul de învestire în Parlament. Aceasta confirmă că a obținut sprijinul necesar din partea AUR pentru a trece Guvernul.
„Am discutat cu George Simion despre măsuri economice și i-am asigurat de toată disponibilitatea noastră pentru implementarea măsurilor care pot fi suportate de bugetul de stat. Este în interesul României ca toate măsurile economice bune să fie implementate. În această seară vom merge la învestire și vom solicita votul de încredere al parlamentarilor”, a declarat Adrian Veștea.
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a menționat că s-ar retrage din funcțiile politice dacă George Simion i-ar cere să susțină Guvernul Veștea, dar a adăugat că nu crede că se va ajunge la o astfel de situație. „Dacă AUR va vota guvernul Veștea, eu mă voi retrage din spațiul public”, a afirmat acesta.
George Simion a subliniat importanța unui dialog direct înainte de vot, afirmând că Executivul propus nu va beneficia de sprijinul AUR fără o întâlnire oficială cu premierul desemnat. Veștea a precizat că a avut un mandat de negociere pentru formarea Guvernului și a evitat să comenteze despre poziția președintelui Nicușor Dan în legătură cu voturile AUR.
Veștea și AUR: O alianță pentru Parlament
Veștea a ajuns la un acord cu liderul AUR, George Simion, obținând astfel sprijinul partidului pentru a merge în Parlament. Acest sprijin este esențial pentru a solicita învestirea unui guvern pro-occidental, care promite o gestionare atentă a finanțelor și reformelor necesare.
Președintele a subliniat că desemnarea lui Veștea a fost făcută cu scopul de a forma o majoritate solidă în Parlament. Detalii suplimentare despre discuțiile viitoare vor fi prezentate ulterior.