Tony Njike, Transferul de la Farul Constanța
Noul transfer al echipei Farul Constanța, mijlocașul defensiv Tony Njike, în vârstă de 28 de ani, a fost adus pentru a întări echipa în urma unor probleme pe acest post în sezonul trecut. Njike, de origine cameruneză, a jucat anterior în România la FC Argeș, unde a fost titular, acumulând 37 de meciuri în toate competițiile.
Un aspect relevant este că Njike provine de la Quevilly-Rouen Metropole, o formație din a treia ligă franceză, unde a purtat banderola de căpitan. Deși stilul său de joc se aseamănă cu cel al cunoscutului internațional francez N’Golo Kanté, Njike a fost adesea agresiv pe teren, încasând trei cartonașe roșii și patru cartonașe galbene în ultimul sezon, în 25 de partide. De asemenea, a reușit să ofere patru pase decisive, dar nu a marcat niciun gol în acest sezon.
„Sunt foarte fericit să fiu aici și mândru să joc pentru Farul, pentru că este o echipă mare. Provocarea este să joc meci de meci, să câștigăm cât mai multe jocuri și să mergem în play-off,” a declarat Njike, care a semnat un contract pe doi ani cu echipa constănțeană.
Venirea sa completează legiunea franceză de la Farul, alăturându-se lui Lucas Pellegrini și Eddy Sylvestre. Njike a adăugat: „Când vii la un club nou este bine să ai prieteni din aceeași țară, care vorbesc aceeași limbă. Este mai ușor să mă adaptez, deoarece vorbesc și înțeleg puțin română.”
Foto: Farul Constanța