Csoma Botond despre guvernul minoritar prin rotație
Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a declarat recent că un Guvern minoritar prin rotație „ar putea fi o variantă” în cadrul discuțiilor despre posibile formule de guvernare. El a subliniat că UDMR nu a luat încă o decizie, dar consideră că acest scenariu ar putea fi viabil, cu condiția să fie agreat de celelalte partide. „Oricum trebuia să avem o rocadă în 2027”, a adăugat Botond.
Liderul UDMR a discutat și despre varianta de rocadă cu guverne minoritare, menționată anterior de Ilie Bolojan, Kelemen Hunor și Dominic Fritz. El a reafirmat că această opțiune „ar putea fi o variantă” și a menționat că „Alexandru Nazare ar putea fi o soluție” pentru funcția de premier. Cu toate acestea, Botond a subliniat că nu este necesar ca acesta să fie neapărat un tehnocrat sau politician.