Întâlnirea dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan la recepția de Ziua Independenței SUA
Președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan s-au întâlnit miercuri seară la Ambasada SUA din București, cu ocazia recepției dedicate Zilei Independenței americane, sărbătorită oficial pe 4 iulie. Cei doi lideri au avut o întâlnire cordială, în cadrul căreia s-au salutat și au schimbat câteva vorbe.
Conform jurnaliștilor Digi24 prezenți la eveniment, Nicușor Dan i-ar fi spus lui Ilie Bolojan, la plecare, „vorbim după”. Aceasta sugestie a lăsat loc de interpretări în privința unor discuții politice viitoare între cei doi.
La recepție, atât Nicușor Dan, cât și Ilie Bolojan, au susținut discursuri, având ocazia să interacționeze și cu ambasadorul Darryl Nirenberg. Această întâlnire a avut loc într-un context în care liderii PNL, USR și UDMR au inițiat discuții cu președintele pentru a propune un acord de susținere reciprocă în vederea formării viitorului guvern.