Întâlnirea lui Nicușor Dan cu Ilie Bolojan de Ziua Independenței SUA
Președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan s-au întâlnit miercuri seară la Ambasada SUA din București, cu ocazia recepției dedicate Zilei Independenței americane, sărbătorită oficial pe 4 iulie. Cei doi lideri au avut o întâlnire cordială, în cadrul căreia s-au salutat și au schimbat câteva cuvinte.
La plecare, Nicușor Dan i-a transmis lui Ilie Bolojan că „vorbim după”, conform jurnaliștilor prezenți la eveniment. Aceasta a fost o întâlnire simbolică, având loc într-un context festiv, unde au participat și alți oficiali, inclusiv ambasadorul Darryl Nirenberg.
Recepția a fost o oportunitate pentru cei doi lideri de a discuta pe marginea unor subiecte politice importante, chiar dacă detaliile precise ale conversațiilor nu sunt cunoscute.