Răspunsul deputatului liberal Ionel Bogdan la acuzațiile Olguței Vasilescu
Deputatul Ionel Bogdan îi răspunde Liei Olguța Vasilescu, subliniind că criza actuală a fost generată de PSD prin moțiunea de cenzură depusă împreună cu AUR. El afirmă că acest demers a condus România într-o perioadă de instabilitate care putea fi evitată.
„Nu, doamnă Vasilescu. PSD nu a venit cu nicio soluție. PSD a generat această criză și a aruncat România într-o perioadă de instabilitate”, a declarat deputatul PNL într-o postare pe Facebook. Ionel Bogdan susține că, după moțiune, PSD a avut ca singur plan să rupă și să controleze PNL.
„Ați promis asta propriilor primari și parlamentari și exact asta ați încercat să faceți. Noi am spus de la început, împreună cu USR și UDMR: dacă mergeți pe această cale, nu va mai exista o formulă de guvernare comună. Vina pentru această criză aparține celor care au provocat-o”, a adăugat el.
Ionel Bogdan a reafirmat unitatea PNL în jurul lui Ilie Bolojan și a direcției de reformă, subliniind că „cei care încearcă să întoarcă partidul în trecut, vor avea aceeași surpriză: PNL nu mai este dispus să fie anexă, nici pentru PSD, nici pentru altcineva”.
Pe de altă parte, Lia Olguța Vasilescu a acuzat că situația de interimat de la Palatul Victoriei este cauzată de „un singur om, fiindcă nu vrea să plece de acolo”, menționând că PSD este pregătit să intre la guvernare.