Ionuț Stroe, reacție dură la adresa conducerii PNL
Deputatul PNL Ionuț Stroe a criticat conducerea partidului, afirmând că aceasta confundă voința proprie a liderului Bolojan cu litera legii. Într-o declarație făcută la Antena 3 CNN, Stroe a subliniat că a se adresa unei instanțe nu reprezintă un act de sabotaj, ci este un drept garantat de Constituție, esențial pentru statul de drept.
„Am văzut comunicatul conducerii PNL de astăzi, care nu este un atac la adresa noastră, ci un atac la un principiu fundamental: dreptul fiecărui cetățean de a se adresa instanțelor de judecată într-o societate democratică”, a declarat Stroe. El a adăugat că cei care contestă deciziile conducerii actuale caută, de fapt, dreptate.
Stroe a continuat prin a afirma că „Ei confundă voința lor, voința proprie a lui Bolojan cu litera legii”, criticând astfel percepția conducerii PNL asupra justiției. „Când conducerea actuală a PNL ne numește pe noi, pe cei care ne căutăm dreptatea în fața judecătorilor, pucisti, ne sugerează că puterea judecătorească n-ar trebui să existe decât după voința lui Bolojan”, a spus el.
Deputatul a accentuat că această atitudine nu este una liberală și democratică și a menționat presiunea inacceptabilă asupra magistraților, întrebându-se cum reacționează aceștia la astfel de comunicate. Critica sa vine în contextul în care PNL a contestat procedura din dosarul soluționat de Tribunalul Ilfov, care a fost inițiată de foști membri ai conducerii partidului.