AUR a părăsit sala înainte de votul pentru Guvernul Veștea
George Simion, liderul AUR, a anunțat luni seară că parlamentarii formațiunii vor părăsi sala de plen înainte de votul pentru învestitura Guvernului Veștea. Simion a acuzat partidele aflate la guvernare de „trădare” și a declarat că România se află într-o criză democratică, reiterând că AUR nu va susține acest Executiv.
În discursul său, Simion a criticat sever situația politică actuală, menționând că România a ajuns pe ultimele locuri în Uniunea Europeană și că alegerile au fost anulate. „Parlamentul României şi politica au devenit sinonime cu trădarea”, a subliniat liderul AUR.
Simion a făcut un apel la „demnitate” și la construirea unui „alt viitor”, afirmând: „Nu mai putem sta cu coloana îndoită, să fim conduși de niște trădători. Trebuie să stăm drepți, în picioare, demni și mândri de ceea ce am fost și suntem.”
Deși a menționat că nu va obliga colegii de partid să voteze într-un anumit fel, Simion a anunțat că atât el, cât și alți membri ai grupului parlamentar, vor părăsi sala, denunțând-o ca fiind „sinonimă cu trădarea”.
Înainte de a părăsi sala, George Simion a condiționat susținerea Guvernului Veștea de „clarificări” din partea președintelui Nicușor Dan și a amenințat cu reluarea procedurii de suspendare a șefului statului.