Chişinăul propune o reuniune cu Tiraspolul în formatul „1+1”
Autorităţile de la Chişinău au lansat o invitaţie către Tiraspol pentru organizarea unei reuniuni în formatul „1+1”, programată pentru sfârşitul lunii iulie. Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, a anunţat că în cadrul acestei întâlniri vor fi discutate aspecte legate de Fondul de convergenţă.
Chiveri a subliniat faptul că formatul „1+1” reprezintă singura opţiune funcţională în contextul actual, având în vedere dificultăţile întâmpinate în reactivarea formatului „5+2” din cauza invaziei Rusiei în Ucraina.
„Aşteptăm delegaţia Tiraspolului la Chişinău pentru a discuta despre Fondul de convergenţă şi modul în care acesta va funcţiona. Suntem în proces de elaborare a mecanismului necesar”, a declarat Chiveri, menţionând că un calendar al acţiunilor va fi prezentat în curând.
Deşi propunerile de dialog nu au generat un entuziasm semnificativ la Tiraspol, Chiveri a subliniat importanţa discuţiilor despre Fondul de convergenţă, evidenţiind faptul că subiectul este tot mai prezent în raioanele de est.
Ultima reuniune în formatul „1+1” a avut loc pe 16 aprilie, iar acest format facilitează negocieri directe între Chişinău şi Tiraspol pentru abordarea problemelor curente, inclusiv în domeniile social, economic şi educaţional.