Concluziile lui Nicușor Dan de la Summitul Flancului Estic
Nicușor Dan a participat recent la Summitul Flancului Estic, care a avut loc în Gdansk, Polonia, unde a discutat alături de alți lideri ai statelor din această regiune. Președintele a subliniat importanța întâlnirii, evidențiind că Rusia reprezintă o amenințare colectivă pentru statele de pe Flancul Estic.
În discursul său, Nicușor Dan a menționat: „O întâlnire extrem de importantă a țărilor de pe Flancul Estic. Transmitem împreună un mesaj de unitate, transmitem că recunoaștem împreună Rusia ca amenințare colectivă pentru țările noastre, transmitem un mesaj de solidaritate cu Ucraina și continuarea sprijinului față de războiul pe care îl duce, apărând în același timp Europa.”
De asemenea, el a subliniat necesitatea ca Uniunea Europeană și NATO să colaboreze strâns în ceea ce privește apărarea Europei și a evidențiat importanța creșterii cheltuielilor pentru echipamente militare.
Un alt subiect discutat a fost hubul de securitate de la Marea Neagră și programele de înzestrare militară la care România este parte. Nicușor Dan a insistat asupra includerii experienței Ucrainei în viitoarele programe de dezvoltare financiară multianuală.
La finalul întâlnirii, președintele a anunțat că următoarea ediție a Summitului Flancului Estic va fi organizată în România.