Dosarul fostului șef al DSVSA Constanța: prescripția faptei
Fostul șef al DSVSA Constanța, Geronimo Răducu Brănescu, a fost trimis în judecată pentru infracțiuni de corupție, dar în august 2023, magistrații au decis încetarea procesului penal pe motiv că a intervenit prescripția răspunderii penale. Decizia nu a fost definitivă, iar dosarul a fost reîntors la Tribunalul Constanța pe 10 iunie 2024, cu pronunțarea amânată pentru 24 iunie 2026.
Brănescu a fost acuzat că, în decembrie 2014, a achiziționat bunuri publice la prețuri mult mai mari decât cele reale, cauzând un prejudiciu de 264.485 de lei Autorității Naționale Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). Instituția s-a constituit parte civilă în acest caz.