Nicușor Dan revine în Polonia pentru o reuniune de securitate
La doar o zi după întoarcerea din Polonia, președintele Nicușor Dan se va reîntoarce sâmbătă în această țară pentru a participa la o reuniune de securitate, găzduită de președintele Karol Nawrocki. La întâlnire, vor fi prezenți liderii Poloniei, Estoniei, Letoniei și Lituaniei.
Discuțiile se vor concentra pe întărirea securității europene, în contextul războiului Rusiei împotriva Ucrainei și al provocărilor de pe Flancul Estic al NATO. Reuniunea va aborda teme de importanță majoră pentru regiune, inclusiv stabilitatea din Orientul Mijlociu și transformările geopolitice actuale.
În cadrul întâlnirii, președintele Nicușor Dan va sublinia importanța unității Uniunii Europene în fața provocărilor actuale și va reafirma angajamentul României față de solidaritatea aliaților din NATO și UE. De asemenea, el va accentua necesitatea consolidării descurajării și apărării pe Flancul Estic al NATO, inclusiv prin îmbunătățirea infrastructurii de securitate și a securității energetice.