George Simion solicită nominalizarea unui premier de la AUR
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat luni că ar fi încântat să existe o nominalizare din partea AUR pentru funcția de premier, subliniind că „asta este o situaţie ideală în care îşi asumă guvernarea, de care fug mulţi”.
Simion a menționat că formațiunea sa nu are nicio problemă cu alte nominalizări, însă o alegere din partea AUR ar reprezenta o oportunitate dorită. „Ne-am bucura să existe o nominalizare din partea AUR şi să existe un premier AUR”, a mai adăugat el, evidențiind importanța asumării guvernării.
El a exprimat, de asemenea, confuzia față de fragmentarea partidelor politice și nominalizările unor persoane care nu au fost discutate în timpul consultărilor de la Cotroceni. Simion a subliniat că este momentul pentru consens și reconciliere, afirmând că AUR este dispus să contribuie la acest efort.
În plus, Simion a reiterat că prima opțiune a formațiunii rămâne organizarea de alegeri anticipate, dorind să ajungă la voința poporului. El a afirmat că AUR este deschis dialogului și nu își dorește ca alți actori politici să dispară din viața publică.