Kelemen Hunor, la votul privind învestirea guvernului Veștea
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni seară, în cadrul plenului Parlamentului, că liderul AUR, George Simion, este câștigătorul acestui moment, afirmând: „Felicitări George Simion, ai dat şah şi mat”.
În discursul său, Kelemen Hunor a subliniat importanța acestui moment în contextul istoric al României: „Astăzi se încheie o perioadă importantă din istoria contemporană a României, care a început acum 36 de ani, imediat după Revoluţia din Decembrie.”
Hunor a evidențiat că, în această zi, se finalizează o epocă, adăugând că „azi, sub această cupola a Parlamentului, există un singur câştigător. Felicitări, George Simion, ai dat şah şi mat!”
Liderul UDMR a confirmat că formațiunea sa nu va participa la votul pentru învestirea noului guvern, menționând: „UDMR astăzi nu va participa la vot. În momentul votului vom părăsi sala.”