Manda îl acuză pe Bolojan de minciună
Claudiu Manda, secretarul general al PSD, îl acuză pe președintele PNL, Ilie Bolojan, că s-a dovedit un mincinos în contextul negocierilor pentru formarea unui nou guvern. Manda susține că Bolojan a declarat inițial că este dispus să voteze un guvern minoritar PSD, dar ulterior s-a răzgândit.
„Domnule Bolojan, v-ați prezentat ca un om serios, riguros, scrupulos. În realitate, v-ați dovedit un mincinos. Ați mințit inclusiv pe președintele României”, a scris Manda pe Facebook. El a subliniat că Bolojan a venit la consultările de la Palatul Cotroceni cu intenția de a sprijini un guvern tehnocrat, fără PSD, dar ulterior a refuzat să accepte propunerile făcute.
Manda a adăugat că toată lumea a transmis lui Bolojan că România are nevoie urgent de un guvern stabil, subliniind că peste 83% dintre români consideră că direcția în care merge țara este greșită. „Aproape 90% vor un guvern instalat cât mai repede și încetarea acestui scandal politic”, a continuat Manda, evidențiind nemulțumirea cetățenilor față de blocajele politice.
„Ați spus că nu votați pentru că guvernul nu are susținere politică. De la cine nu avea susținere, domnule Bolojan? De la PSD? PSD nu a condiționat niciodată votul de funcții, ci de programul de guvernare”, a concluzionat Manda, acuzându-l pe Bolojan de lipsa de consecvență în pozițiile sale.
Schimbarea poziției lui Bolojan
Manda a menționat că și marțea trecută, Bolojan a fost prezent la consultări, afirmând că este dispus să voteze un guvern PSD. „Și, din nou, v-ați schimbat poziția”, a declarat Manda, subliniind că PSD a respectat întotdeauna pozițiile asumate în cadrul negocierilor.
Manda îl acuză pe Bolojan de minciună
Claudiu Manda, secretarul general al PSD, l-a acuzat pe Ilie Bolojan că minte, subliniind că acesta a schimbat condițiile de guvernare imediat după ce a propus o rotativă la Palatul Cotroceni. Manda a întrebat retoric cum va reuși Bolojan să obțină voturile necesare în Parlament, având în vedere că PSD a declarat clar că nu va susține un guvern din care nu face parte.
Manda a criticat, de asemenea, modul în care Bolojan își negociază relațiile cu celelalte partide, insinuând că acesta își schimbă constant cerințele și condițiile. „De ce continuați să îi mințiți pe români?” a întrebat Manda, evidențiind un tipar în comportamentul lui Bolojan, care, conform lui, promite parteneriate, dar urmărește în realitate controlul total.
„Spre deosebire de dumneavoastră, PSD îşi respectă cuvântul!” a adăugat Manda, menționând că PSD a avut întotdeauna o poziție stabilă în ceea ce privește necesitatea formării unui guvern funcțional. Manda a subliniat că fiecare zi fără un guvern stabil aduce pierderi pentru România, inclusiv pierderi financiare din PNRR și alte investiții.
În încheiere, Manda a adus în discuție faptul că Bolojan se află la Palatul Victoria „din mila lui George Simion”, punând în evidență dependența acestuia de susținerea altor actori politici.