Marian Neacșu: Fără probleme în a fi susținut de AUR pentru învestirea ca ministru
La finalul audierii din comisiile de specialitate ale Parlamentului, vicepremierul PSD, Marian Neacșu, a afirmat că nu are „nicio problemă” în a primi voturile AUR pentru a fi învestit ministru. „Trebuie să avem un guvern”, a subliniat el, adăugând că România se află de „două luni de zile în afara unei funcționalități guvernamentale”.
Neacșu a menționat că este esențial ca țara să aibă un Executiv funcțional, subliniind: „Eu cred că în primul rând trebuie să avem un guvern, în al doilea rând să avem un guvern cu susținere parlamentară reală, pentru că altfel nu va funcționa”.
Întrebat despre eventualele negocieri cu AUR, el a declarat: „De unde ați auzit că negociază? Nu cred că s-a negociat cu parlamentari AUR”. Totuși, Neacșu a considerat „corect” ca Adrian Veștea să discute cu toate partidele parlamentare pentru a obține susținerea necesară.
În contextul în care premierul desemnat se va întâlni cu președintele AUR, George Simion, Neacșu a reiterat importanța unui dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români.