Mesajul lui Nicușor Dan după întâlnirea din Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan a participat sâmbătă, la Jurata, în Polonia, la o întâlnire cu preşedinţii din Estonia, Letonia și Lituania. La eveniment, s-au discutat subiecte importante legate de securitatea în Europa, întărirea infrastructurii și a securității energetice.
În cadrul întâlnirii, Nicuşor Dan a menționat pe Facebook: „Am avut un schimb interesant de idei şi viziuni ale României, Poloniei, Estoniei, Letoniei şi Lituaniei privind securitatea în Europa, consolidarea apărării şi descurajarea acţiunilor destabilizatoare pe Flancul Estic”. De asemenea, el a subliniat importanța pregătirii statelor pentru viitoarele provocări.
Preşedintele a evidenţiat hotărârea comună a participanților de a acţiona „cu responsabilitate” pentru securitatea regiunii, subliniind: „Suntem prieteni apropiaţi, aliaţi de încredere şi parteneri dedicaţi – în NATO, în Uniunea Europeană şi dincolo de acestea”.