Discuția dintre Oana Țoiu și șeful diplomației iraniene
Ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, a avut vineri o convorbire cu E.S. Abbas Araghchi, ministrul afacerilor externe al Republicii Islamice Iran. Întâlnirea a abordat situația actuală din Orientul Mijlociu și importanța redeschiderii Strâmtorii Ormuz.
Oana Țoiu a subliniat necesitatea redeschiderii complete și în condiții de siguranță a Strâmtorii Ormuz, precum și restabilirea libertății de navigație, aspecte esențiale pentru stabilizarea piețelor energetice. „Am reafirmat angajamentul ferm și constant al României pentru identificarea unor soluții diplomatice care să contribuie la consolidarea securității și stabilității în Orientul Mijlociu”, a declarat ministrul.
De asemenea, Oana Țoiu a menționat că Ambasada României la Teheran este pe deplin operațională și pregătită să ofere sprijin pentru facilitarea revenirii în țară a navigatorilor, în special a celor care necesită asistență medicală.