Primăria Alba Iulia, executată silit pentru o datorie semnificativă
Primăria Alba Iulia se confruntă cu o executare silită din cauza unei restanțe de peste 13 milioane de lei către firma de transport public local, Societatea de Transport Public SA Alba Iulia (STP). Această datorie a determinat întreruperea serviciilor de transport public de către STP, care nu mai poate continua activitatea din lipsa fondurilor pentru plata salariilor șoferilor.
Executorul judecătoresc a demarat procedurile necesare pentru blocarea conturilor instituției, având aprobarea Judecătoriei Alba Iulia. Suma exactă datorată este de 13.213.536,13 lei, reprezentând facturi emise în baza contractului de delegare a gestiunii serviciilor publice de transport persoane. Aceasta include actualizarea creanțelor cu indicele de inflație și aplicarea dobânzii legale penalizatoare, precum și cheltuielile de executare.
„Şoferii noştri nu au mai dorit să meargă la serviciu câtă vreme nu îşi primesc salariile. În această situaţie, am formulat o cerere de executare silită şi am solicitat sprijinul executorilor judecătoreşti. Iată-ne aici, iar domnul primar ne spune să mai aşteptăm,” a declarat avocatul STP.