Reînhumarea rămăşiţelor evreilor ucişi în Pogromul din 1941
Rămăşiţele a 22 dintre victimele Pogromului de la Iaşi au fost reînhumate sâmbătă la Cimitirul Evreiesc din Iaşi, în prezenţa preşedintelui statului Israel, Isaac Herzog. Aceste rămăşiţe au fost descoperite în urmă cu câţiva ani în gropi comune din pădurea din comuna ieşeană Popricani.
La ceremonia de reînhumare au participat, pe lângă Isaac Herzog, preşedintele Senatului Mircea Abrudean, reprezentanţi ai Administraţiei Prezidenţiale, ai Guvernului, autorităţi locale şi judeţene, precum şi membri ai comunităţii evreieşti. De asemenea, a avut loc o nouă ediţie a Marşului Vieţii, dedicat comemorării victimelor Pogromului din iunie 1941, eveniment ce marchează 85 de ani de la aceste tragice evenimente.
Mesajul preşedintelui Isaac Herzog
În cadrul ceremoniei, preşedintele Herzog a subliniat că acest act de comemorare nu poate şterge suferinţa victimelor, menţionând: „Nu diminuează vina morală a făptaşilor. Nu poate anula crimele sau umilinţele, orchestrate la cele mai înalte niveluri.” El a evidenţiat importanţa ca fiecare generaţie să cunoască această istorie şi să înţeleagă atrocităţile comise.
„În faţa recrudescenţei antisemitismului, avem responsabilitatea comună de a apăra adevărul, memoria şi demnitatea umană”, a adăugat Herzog, subliniind că trebuie să ne întrebăm cum a fost posibilă o asemenea cruzime în inima Europei.
Un mesaj din partea preşedintelui României, Nicuşor Dan, a subliniat că pogromul de la Iaşi a fost o traumă profundă pentru întreaga societate românească.