Simion afirmă că un consilier prezidențial l-a contactat pentru a susține Guvernul Veștea
Președintele AUR, George Simion, a declarat că a fost contactat luni seară de un consilier prezidențial care i-a sugerat că ar fi benefic ca formațiunea sa să voteze pentru Guvernul Adrian Veștea. Simion nu a dezvăluit numele consilierului și a menționat că acesta nu a confirmat în mod explicit că Nicușor Dan ar fi de acord cu implicarea AUR în guvernare.
Convorbirea a avut loc înainte de votul din plenul Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, care nu a reușit să obțină numărul necesar de voturi, având doar 189 de voturi „pentru” dintr-un minim de 233 necesare.
Într-o reacție oficială, Palatul Cotroceni a negat informațiile prezentate de Simion, subliniind că președintele Nicușor Dan nu este la curent cu o astfel de convorbire și că este exclus ca vreun consilier să fi fost mandatat pentru negocieri în vederea obținerii unei majorități în Parlament.
Simion a mai adăugat că, în urma acestei discuții, au apărut afirmații publice care îl implicau în negocieri cu președintele, pe care le consideră nefondate și „lamentabile”.