Ungaria reduce producția de energie la centrala nucleară Paks
Ungaria a decis să reducă producția unuia dintre reactoarele centralei nucleare Paks după ce temperatura Dunării, utilizată pentru răcire, a depășit pragul critic stabilit de autorități. Operatorul centralei, MVM, a anunțat că această măsură a fost implementată sâmbătă, cu o reducere de 243 MW la reactorul 3.
O măsurătoare efectuată sâmbătă dimineața a arătat că temperatura apei de răcire în aval de centrală a atins 29,7 grade Celsius, depășind astfel pragul de intervenție de 29,5 grade Celsius. Conform legislației ungare, sunt impuse controale regulate ale apei de răcire atunci când temperatura Dunării depășește 25 de grade Celsius.
Inginerii au început reducerea producției reactorului la ora 14.00 GMT. Expertiza în domeniu a indicat că un nou set de măsurători va fi efectuat începând de duminică, ora 09.00 GMT, iar măsurile ulterioare vor depinde de rezultatele acestor controale.
Ministrul ungar al energiei, Istvan Kapitany, a asigurat populația că gospodăriile nu vor resimți modificări semnificative din cauza reducerii producției. Totodată, a solicitat cetățenilor să își reducă consumul de energie electrică între orele 16.00-19.00 GMT pentru a diminua presiunea asupra rețelei electrice.