Zelenski anunță recuperarea a 160 de prizonieri de război
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri că Ucraina a reușit să recupereze 160 de prizonieri de război în urma unui nou schimb cu Rusia. Acești prizonieri, majoritatea capturați în primele luni ale invaziei ruse din 2022, includ militari care au luptat la Mariupol și la combinatul Azovstal, simboluri ale rezistenței ucrainene.
„Continuăm să aducem ucrainenii acasă din captivitate”, a afirmat Zelenski. În cadrul acestui schimb, ambele părți au returnat câte 160 de prizonieri. Cei eliberați fac parte din Forțele Armate ale Ucrainei, Serviciul Special de Transport de Stat, Garda Națională și Serviciul de Stat de Grăniceri.
Zelenski a mulțumit echipei ucrainene implicate în negocieri și organizarea schimburilor de prizonieri, subliniind că eforturile lor contribuie la crearea unor noi oportunități pentru viitoare repatrieri. „Mulțumiri speciale tuturor unităților noastre de pe front care completează fondul de schimb al Ucrainei și care, prin curajul lor, fac posibilă întoarcerea oamenilor noștri acasă”, a adăugat el.
De asemenea, șeful serviciilor de informații militare ucrainene, Kyrylo Budanov, a întâmpinat prizonierii eliberați și a menționat că aceștia au așteptat cu nerăbdare acest moment, iar revederea cu cei dragi reprezintă „o fericire reală, autentică” pentru întreaga națiune.
Zelenski a subliniat că Ucraina continuă să facă demersuri pentru eliberarea tuturor persoanelor aflate încă în captivitate în Rusia, afirmând: „Ne amintim de toți cei care sunt încă în captivitate. Verificăm fiecare nume. Trebuie să-i aducem pe toți înapoi, atât militari, cât și civili.”